Ačkoliv je březen vyhrazen pro osvětu o endometrióze, mělo by se o této nemoci informovat neustále. Proč? Protože endometriózou trpí každá desátá žena, což je okolo 200 miliónů žen na celém světě. Navíc určit tuto diagnózu někdy trvá i několik let. Ženy tak trpí nesnesitelnými příznaky a neví proč.
Bolestivá menstruace, silné krvácení nebo například bolestivý styk jsou celkem běžnou součástí života žen v dnešní době, ale rozhodně nejsou normální a fyziologické. Tyto symptomy bývají velmi omezující a mají většinou zásadní dopad na život ženy (škola, práce, sexuální život a život jako takový). Informovanost je proto podstatná, aby se zkrátila doba čekání na diagnózu a ženy se tak mohly co nejdříve léčit, což může do budoucna zabránit rozvoji vážných následků onemocnění.
Jestliže žena trpí endometriózou, znamená to, že tkáň podobná té děložní, se vyskytuje i na jiných místech břišní dutiny, nejenom v děloze. Tyto buňky se mohou nalézat na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři nebo například na peritoneu, které vystýlá břišní dutinu. Endometriální buňky mohou doputovat i do vzdálenějších, méně obvyklých oblastí, jako je bránice, plíce nebo mozek. Jelikož jsou to buňky podobné těm děložním, podléhají také cyklickým změnám, jako je zduření sliznice a pak její následné odlučování provázené krvácením.
Podstatné je, že tato krev nemá kam odtékat, tím pádem zůstává v břišní dutině a pánvi. Nejenže pak tato krev dráždí vnitřní tkáně a orgány, ale může také docházet ke vzniku srůstů. Ty poté ženě přináší pánevní diskomfort, který může přecházet až v chronické pánevní bolesti, chronickou zácpu, močové obtíže nebo se také velmi často objevují potíže s otěhotněním.
S endometriózou se nepojí jen abnormální hormonální signalizace, ale i změněná funkce imunity, genetické faktory nebo například nerovnoměrný růst. Epidemiologické studie ukázaly, že ženy, které jsou vystaveny většímu množství menstruačních cyklů, jako je menarché neboli první menstruace v brzkém věku, krátké a časté cykly, dlouhé krvácení nebo bezdětnost, mají vyšší riziko výskytu tohoto onemocnění.
Dle doktorky Aviva Romm nejnovější důkazy ukazují, že abnormální endokrinní signalizace a změny v imunitním systému, mohou být dány již prenatálně (před narozením). Může záležet na vlivu prostředí, ve kterém se žena pohybuje, a skrytou toxicitu v něm, výživové a dietní faktory nebo také změny v mikrobiomu (mikroorganismů osidlujících naše střevo).
Spojitost mikrobiomu a endometriózy potvrzují mnohé vědecké studie. Dysbióza (nerovnováha v mikrobiomu) se řadí mezi charakteristické znaky onemocnění. Nejedná se ovšem jen o nerovnováhu ve střevním prostředí, ale také vaginální flóry, kdy je narušená přirozená bariéra chránící před vniknutím patogenů, které poté mohou zapříčinit rozvoj zánětu a imunitních reakcí.
Změna ve střevní flóře vede k dysbalanci speciálního mikrobiomu, tzv. estrobolomu, který se účastní na metabolizaci estrogenu, což může zapříčinit vznik estrogenové dominance a následné ovlivnění ložisek endometriózy. Naše vnitřní zahrada navíc ovlivňuje imunitní rovnováhu, a následně spouští kaskády tohoto systému a účastní se tak na vzniku onemocnění jako je právě endometrióza.
Chcete se dozvědět více o vlivu střevního mikrobiomu na hormonální zdraví? V mém eBooku Kompletní průvodce hormonálním zdravím pro ženy naleznete celou kapitolu jen na toto téma, spolu s praktickými kroky pro nastolení rovnováhy.
Nečastější příznaky jsou velmi silné křeče a bolesti v období menstruace, které většinou nereagují ani na léky proti bolesti. Dále se také objevuje velmi silné a dlouhé krvácení doprovázené pánevními bolestmi, které mohou přetrvávat i mimo menstruaci, také zácpa či průjmy, bolestivé střevní pohyby, močové obtíže, bolestivý sexuální styk, značné bolesti v bederní oblasti a chronické bolesti v pánevní oblasti.
Při endometrióze může docházet k ovlivnění i psychického stavu, kdy ženy trpí depresemi nebo chronickou únavou. Navíc až 40 % žen zažívá problémy s otěhotněním, a některé zjistí, že mají endometriózu právě až na základě potíží s početím.
Klasická konvenční medicína si stále neví úplně rady. Běžným řešením bývají léky proti bolesti jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (např. Ibuprofen), které ovšem při dlouhodobém užívání mají neblahý vliv na trávicí soustavu.
Dále se také využívá hormonální antikoncepce a jiné hormonální terapie, které mohou ulevit od slabé až střední bolesti, ale co se týče silných chronických bolestí, tak ty na tuto terapii příliš nereagují. Navíc tento přístup je pouze hašením symptomů, nikoliv řešením původu onemocnění.
Mezi konvenční přístup se také řadí chirurgické řešení, které sebou nese ovšem rizika, jako je vznik dalších jizev a srůstů, a pokud není operace precizní a nejsou odstraněna všechna ložiska, může docházet k opětovnému šíření endometriální tkáně. Lékaři často také přistupují k hysterektomii (odstranění dělohy), která ale není řešením pro ženy, které chtějí mít děti. Proto je dobré se co nejvíce informovat o možnostech, než se žena rozhodne pro tak radikální řešení.
Když se řekne přírodní přístup, většině se vybaví bylinky. Jenže v prvé řadě nejde o bylinky, ani o suplementy. Jestliže se totiž chcete opravdu navrátit zpět do plné síly, je potřeba začít u kořenů, ze kterých vychází vaše onemocnění.
U endometriózy se mezi hlavní kořeny řadí změny na úrovni imunity a zánětlivé procesy, které jsou podporovány hormonálními změnami. Navíc velkou roli hraje i vliv vnějšího prostředí a jeho toxicita, především všudypřítomné hormonální disruptory. Z toho vyplývá, že je nutné svou cestu začít na těchto úrovních čili podpoření imunity, redukce zánětu, uvedení hormonů zpět do rovnováhy a podpoření organismu v detoxikaci.
Jak na to? Mnoho podrobných informací a praktických kroků, které můžete začít aplikovat již dnes, naleznete v eBooku Kompletní průvodce hormonálním zdravím pro ženy.
U přírodních či holistických přístupů neočekávejte však okamžitě viditelné výsledky. Jelikož se jde opravdu až ke kořenům, kdy se řeší příčiny jak na fyzické úrovni, tak i na psychické a duševní, bývá tato cesta dlouhá a benefity můžete zaznamenat až po několika měsících.
Nicméně, přestože je tento postup léčby náročný a zdlouhavý, na rozdíl od konvenční léčby lze dosáhnout dlouhodobých výsledků. Tím vás samozřejmě nezrazuji od západní medicíny, protože si myslím, že nejvíce účinná se jeví kombinace alopatické medicíny a holistického přístupu, obzvlášť v akutních situacích.
Kde jinde začít než u stravy. Stravovací návyky dnešní doby jsou většinou nejen prozánětlivé, ale také ovlivňují vaši hormonální rovnováhu a střevní mikrobiom, což už víte, že jsou charakteristické znaky endometriózy. Proto se v prvé řadě zaměřte na to, co jíte.
Základem protizánětlivé diety je vynechání potravin, které zánět podporují. Řadí se mezi ně lepek, přidaný rafinovaný cukr, mléčné výrobky nebo vysoce zpracované potraviny. Také červené maso je prozánětlivou potravinou, proto jej z jídelníčku vynechte, a jestliže chcete i tak zařadit maso, řešením může být malé množství drůbežího masa nebo nejlépe ryby (přirozený zdroj omega-3 mastných kyselin) z organického chovu, aby se zabránilo nechtěnému přísunu toxických látek.
Zaměřte se také na vynechání alkoholu a kofeinu, jelikož i ty podporují zánět i hormonální nerovnováhu. Podle herbalistky Rosemary Gladstar navíc odvádějí z těla vitamíny skupiny B, které jsou podstatné pro funkci jater. Kofein k tomu všemu zvyšuje hladiny prostaglandinů (mediátory rozvoje zánětlivé reakce). Jako náhradu můžete použít například nápoj z medicinálních hub, zelený čaj nebo 100% kakao.
Důležitou součástí protizánětlivé stravy je také dostatečný příjem čerstvé zeleniny hlavně té listové a z ovoce převážně bobuloviny.
V neposlední řadě, pokud je to možné, nakupujte potraviny organické, abyste zamezila přísunu pesticidů a dalších chemických látek, které se používají k jejich ošetření.
A nyní přichází na řadu bylinky a doplňky stravy, kterými nejenže podpoříte protizánětlivou stravu, ale také očištění vašeho organismu od toxinů a přebytečných hormonů. Pomůžete také vašemu mikrobiomu navrátit se do rovnováhy a ozdravit střevní stěnu.
Pro redukci zánětu a také uvolnění od bolesti je velmi účinný kurkumin (reguluje imunitní systém a redukuje zánět), bromelain z ananasu, quercetin, zázvor (redukuje bolest), boswellia serrata (kadidlovník pilovitý), pycnogenol z kůry borovice, nebo také rybí olej.
Pro podporu hojení tkání poškozených zánětem je vhodné zařadit antioxidanty. Mezi nejsilnější antioxidanty se řadí vitamín E, A a C, které lze přijímat potravou nebo také jako suplement. Dále mocnými antioxidanty jsou také resveratrol, N- acetylcystein, pycnogenol z kůry borovice a již zmiňovaný kurkumin.
Zařazení dostatečného množství vlákniny vám pomůže nejen očistit střevo a zajistit pravidelné vylučování, ale také upravit mikrobiální dysbiózu a očistit tělo od nadbytečného estrogenu. Vlákninu lze doplnit dostatečným příjmem zeleniny nebo také pravidelným užíváním psyllia či rozemletého lněného semínka.
Pro podporu střevních mikroorganismů obohaťte svůj jídelníček o fermentované potraviny, které vznikly mléčným kvašením (kombucha mezi ně nepatří) nebo o kvalitní probiotika a o neméně důležitá prebiotika.
Vaše tělo je dennodenně vystavené nespočtu toxinů ze všech možných zdrojů, ať se jedná o neorganické potraviny ošetřované pesticidy, všudypřítomný plast a mikroplasty, znečištěný vzduch a voda, nebo také toxická domácnost. Tyto všechny toxiny zahlcují vaše tělo a detoxikační systém, který potom nestíhá tyto látky zpracovávat a odvádět z těla pryč.
Proto je důležité nejen podpořit organismus, aby zvládal svou práci, ale také očistit své okolí. Zaměřte se proto na plasty ve vaší kuchyni, jelikož i ty obsahují hormonální disruptory. Pro vaše hormonální zdraví je nezbytné vyměnit plastové lahve například za skleněné, to samé platí o krabičkách na jídlo nebo teflonových pánvích. Buďte také obezřetné, aby potraviny, které kupujete byly co nejméně balené v plastu.
K tomu, ve své domácnosti postupně vyměňte klasické uklízecí prostředky a kosmetické přípravky za netoxické, nebo také začněte s filtrací vody.
Za normálních okolností zdravé tělo nepotřebuje s detoxifikací pomoci. Pokud ale trpíte například endometriózou, je potřeba systém podpořit. Jelikož je proces detoxifikace v játrech závislý na nutrientech, je dobré začít právě s nimi. Mezi tyto nutrienty se řadí vitamíny B, cholin, magnezium, selen, zinek, methylfolat, gluthation a mnoho dalších. V dnešní době se vyrábí nespočet velmi kvalitních suplementů, které navíc obsahují minimum přidaných látek.
Také již zmíněné látky jako je N-acetylcystein, resveratrol, kurkumin a quercetin velmi dobře podporují detoxifikační procesy. Nakonec zde uvedu i melatonin, který je nejčastěji sice spojovaný se spánkem, ale skrývá toho v sobě mnohem více. Například antioxidační, protizánětlivé a imunoregulační účinky. Navíc velmi účinně podporuje detoxifikaci a dle jedné studie redukuje chronickou bolest.
Výše zmíněné zaměření na imunitu a zánětlivé procesy, hormonální rovnováhu, střevo a mikrobiom, detoxifikaci a vliv vnějšího prostředí, jsou podstatné v terapii endometriózy. Nicméně by to ale nebyla funkční medicína, když by se nešlo ještě hlouběji. Pro ženu s touto diagnózou je důležité podívat se na celkovou ekologii jejího zdraví, což zahrnuje životní styl, spánek a relaxaci, psychiku a energii, jaké má vztahy, práci, zda se pravidelně pohybuje.
Neměla by se opomenout i oblast mysli a duše, které k nám neodmyslitelně patří a ovlivňují fyzickou úroveň. Existují různé terapie a přístupy, které pomohou odhrnout závoj a ukážou hluboce skryté příčiny.
Mimo jiné ženy využívají i služeb fyzioterapeutů, psychoterapeutů, speciálních břišních masáží či akupunkturu.
Ačkoliv se tato holistická cesta může zdát náročná a zdlouhavá, věřím, že vám z dlouhodobého hlediska přinese jen samé benefity.
Jestliže usoudíte, že na to sama nestačíte a chtěla byste podpořit na své cestě nebo poradit, můžete si rezervovat online konzultaci. Na této konzultaci se ponoříme hluboko do vašeho příběhu, abychom odhalily kořenové příčiny vašich obtíží, na základě kterých pro vás vytvořím personalizovaný plán šitý přímo vám na míru.
Reference:
https://www.spandidos-publications.com/10.3892/br.2023.1626
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9259892/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23602498/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36981595/
Hormonal intelligence: the complete guide to calming hormone chaos and restoring your body´s natural blueprint for well-being by Dr. Aviva Romm
Herbal healing for women – simple home remidies for women of alla ges by Rosemary Galdstar