Až 80 % žen na celém světě se potýká s příznaky hormonální nerovnováhy. To je obrovské číslo, ze kterého mnoho žen nemá ani tušení, že mají rozladěné hormony. Je důležité ženy informovat o symptomech, které se mohou pojit s nerovnováhou, protože díky tomu, můžou začít dělat první kroky na cestě za vnitřní harmonií.
Sama jsem si dlouho neuvědomovala, jak moc mě hormony ovlivňují. Obzvlášť, jsou-li jejich hladiny nevyvážené. Ať už se jednalo o ovlivnění mého organismu v průběhu užívání hormonální antikoncepce nebo po jejím vysazení. Také jsem se setkala s příznaky, které naznačovaly převahu estrogenu v těle a zároveň nízkou hladinu progesteronu (v poměru s estrogenem).
Dokud jsem se podrobně nezačala zabývat ženským hormonálním zdravím, nemyslela jsem si, že symptomy, které jsem zažívala, se mohou pojit s nerovnováhou. Díky tomu, že jsem si hledala informace a vzdělávala jsem se, jsem mohla začít dělat změny ve svém životě a opět nastolit rovnováhu ve svém vnitřním světě.
Pojďme se nyní společně podívat trochu více na hormonální nerovnováhu a rozebrat si, jaké symptomy se můžou vyskytovat u jednotlivých nevyvážených hormonů. Třeba se některé týkají právě vás.
Než se pustíme do samotných příznaků, vysvětlím vám, jak to s tou nerovnováhou vlastně je.
Když si celé fungování hormonální soustavy představíme jako orchestr, tak mozek je dirigentem, jednotlivé endokrinní žlázy jsou nástrojové skupiny, hormony jsou muzikanti a přijímající buňky jsou posluchači. Jestliže vypadne jedna nota nebo dojde k drobným chybám, posluchač je nezaznamená. Ovšem, pokud se ztratí dirigentovi noty, nástrojové skupiny se promíchají nebo muzikantům se rozladí nástroje, vytvoří se pěkný zmatek.
A tak je to zjednodušeně řečeno i s hormonální rovnováhou. Jestliže dojde k narušení křehkého systému na jakékoliv úrovni, začne se tvořit nerovnováha. Důvodem může být dlouhodobé vystavení stresu, nedostatečný spánek, nesprávná strava, sedavý způsob života nebo například toxické prostředí. Tyto všechny faktory z dlouhodobého hlediska přehlcují organismus, vyčerpávají jej, a tak jeho přirozené vyrovnávací systémy nestíhají.
Může docházet například k vyčerpání nadledvinek, tento pojem ovšem v klasické medicíně nenajdete, k inzulinové rezistenci nebo třeba k vytvoření estrogenové dominance či inzulinové rezistence.
V dnešní společnosti dochází k takovému zajímavému úkazu, tzv. normalizaci patologických stavů. To znamená, že se u vás vyskytuje nějaká patologie (stav, který není pro vaše tělo fyziologický), a společnost na něj pohlíží jako na něco normálního. Děje se to proto, že míra výskytu těchto obtíží je tak obrovská a běžně se ve společnosti vyskytují, že se začaly považovat za normální. A to není dobře!
Navíc je to umocněné tím, že ženy jsou všeobecně považované za přecitlivělé či hysterické a jejich obtíže jsou bagatelizované. V angličtině pro to existuje výraz „gaslighting“. Žena není vyslyšena, je zesměšňována či odbita. A to také není dobře!
Pro vaši představu vám jako příklad uvedu premenstruační syndrom, bolestivou menstruaci, obezitu nebo třeba úzkosti či deprese.
Setkala jste se někdy s takovým přístupem?
S takovým zacházením se můžete setkat, jestliže jste u sebe vypozorovala příznaky hormonální nerovnováhy, které vás omezují, a chtěla byste s nimi něco dělat. U běžného doktora se toho moc nedozvíte. Chcete-li udělat podrobné hormonální testy, ve většině případů si musíte najít soukromou laboratoř, protože lékaři mohou přijít zbytečné.
Pokud vás trápí PMS nejčastěji odcházíte s předepsanou hormonální antikoncepcí. Pokud trpíte depresemi, jste odkázána na psychiatrii a předepsání antidepresiv. Jestliže máte PCOS nebo endometriózu, dostanete nálepku neplodná. Objevují se u vás myomy? Bude vám doporučené odstranění dělohy.
Nechci tím říct, že to tak dělají všichni doktoři, nicméně tento přístup je celkem běžný.
Snad každá žena se setkala v průběhu svého života s nějakým projevem hormonální nerovnováhy, a i já toho nejsem výjimkou. Už od puberty mě provázely lehké symptomy PMS a bolestivá menstruace, což značně ovlivňovalo mé výkony v průběhu plavecké kariéry. I proto přišla volba hormonální antikoncepce, díky které jsem si mohla své krvácivé dny regulovat podle toho, jak se to zrovna hodilo.
Když mi pak po 12-ti letech došlo, co se mnou pilulky dělají a vysadila jsem je, nastalo další období, kdy můj hormonální orchestr byl rozladěný. Asi půl roku jsem byla jako na horské dráze, kdy jsem měla návaly horka, náznaky akné, nálady vystřelovaly do výšin a rychle padaly zase dolů a o menstruaci ani nemluvím.
Během studia funkční medicíny jsem se pak dozvěděla jednotlivá propojení, kdy se ne všechny příznaky hormonální nevyváženosti týkají cyklu, ale i jiných úrovní těla i mysli.
Pojďme si nyní představit symptomy, které se tedy mohou týkat nerovnováhy. Tyto příznaky se mohou lišit podle toho, o jaký hormon se jedná a zda je jeho hladina zvýšená či naopak snížená. Věřím, že o spoustě z nich jste nevěděly.
Je důležité mít je v podvědomí, protože spoustu z nich byste ani neřekly, že jsou spojené s hormony.
Výše uvedené příznaky jsou jen přehled. Pokud chcete zjistit, jestli se vás hormonální nerovnováha opravdu týká, doporučuj si udělat Hormonální dotazník, který naleznete zde. Tento dotazník personalizuje vaše příznaky a navíc, si jej můžete vyhodnotit vy samy. Díky tomu budete hned vědět, na čem jste, a můžete začít jednat.
A nyní, když jsme prozkoumaly symptomy, pojďme se podívat, jak můžeme tyto nerovnováhy diagnostikovat.
Teď přichází na řadu otázka, co dělat, když u sebe pociťujete nerovnováhu. Jestliže u sebe pozorujete příznaky a chcete s nimi začít něco dělat, aby vám bylo lépe, není třeba čekat na diagnostikování či testování. Můžete začít teď hned se změnami, protože každý krok se počítá!
Navíc diagnostika například endometriózy nebo PCOS trvá i několik let a vy tento drahocenný čas můžete strávit právě zařazováním změn životního stylu a mnoho dalšího. K tomu všemu, u klasického lékaře se s největší pravděpodobností nedočkáte podrobných testů krve nebo dokonce slin.
Jestliže vaše symptomy jasně ukazují na diagnózu, není ani třeba provádět speciální testy, jako tomu může být u PMS nebo menstruačních křečí. Pokud daná diagnóza bývá spojena s dalšími problémy, jako u PCOS, je dobré pak podrobnější testy udělat (inzulinová rezistence, vysoký cholesterol).
Nicméně, pokud jsou testy nutné k určení diagnózy či objasnění některých příčin daných příznaků, je dobré vyšetřit základní hormonální panel. Testy přichází v úvahu například při chybějící menstruaci, chybějící ovulaci, neplodnosti nebo třeba nevysvětlitelné únavě. Toto základní vyšetření může také ukázat, zda hladiny vašich hormonů nejsou mimo jejich normu vzhledem k vašemu věku.
Jestliže se rozhodnete pro laboratorní testy, je dobré vědět, co by takový test měl všechno obsahovat, abyste měla základní přehled o svých hormonech.
Jelikož tyto testy bývají celkem nákladné, tak je konvenční lékař velmi nerad provádí. Proto je vhodné najít si soukromou laboratoř, která vám je udělá (odkaz najdete zde), nebo existují i centra jako je například Institut funkční medicíny v Praze, který tyto testy poskytuje i s eventuální interpretací výsledků.
Jak jsme společně procházely světem hormonální nerovnováhy, může se zdát, že je harmonie v nedohlednu. Avšak každý malý krok, který uděláte, se počítá a může přinést velké změny. I přečtení tohoto článku je tím krokem.
Nečekejte na zázrak, nečekejte ani na potvrzení od konvenční medicíny, která často zůstává zaseknutá ve svých rutinách. Váš organismus je unikátní, a i nejmenší změna může znovu nastolit harmonii.
Začít můžete například tím, že si vyplníte můj Hormonální dotazník zdarma, který vám pomůže zjistit, zda se vás nerovnováha opravdu týká. Objevíte, jaký hormon či hormony jsou rozladěné, což vám může pomoci k tomu, začít dělat další kroky na vaší cestě za vnitřní rovnováhou.
Pamatujte, že každá z vás máte svůj vlastní životní příběh a to, co funguje pro jednu, nemusí nutně fungovat pro druhou ženu. Poslouchejte své tělo, buďte vnímavé k jeho potřebám a nebojte se hledat alternativní cesty k harmonii. Nejste v tom samy, a pomocí funkčního přístupu, který se snaží o změnu, můžete najít cestu k vnitřní rovnováze a větší spokojenosti.
Neignorujte příznaky, kterými se snaží vaše tělo s vámi komunikovat. I malé změny ve stravě, pohybu a denním rytmu mohou vést k velkému zlepšení. Začněte už dnes a nechte svůj vnitřní hlas, aby vás vedl.
Jestliže se ovšem cítíte ztracené ve světě hormonů a hledáte cestu, která by vám byla šitá na míru, jsem zde, abych vám pomohla.
Jste připravené začít tuto cestu?